Me tunneme ennast hästi ja kindlalt, kui asjad lähevad plaanipäraselt. Kui meie ellu tekib teadmatus ja ebamäärasus, võib see panna meid tundma stressi ja ärevust. Keegi ei saa ootamatusi vältida, kuid need lihtsad sammud aitavad paremini ebamäärasusega toime tulla:
- Ole enda vastu lahke. Mõned inimesed tulevad teadmatusega paremini toime kui teised. Tuleta endale meelde, et stressirohke olukorra lahendamine võib võtta aega, ole sellel ajal endaga kannatlik.
- Mõelge varasematele õnnestumistele. On võimalik, et olete minevikus stressirohkest sündmusest üle saanud – ja te jäite ellu! Mõelge, mida te selle sündmuse ajal tegite, millest oli abi ja mida võiksite seekord teisiti teha.
- Arendada uusi oskusi. Kui elu on suhteliselt rahulik, proovige asju, mis on teie mugavustsoonist väljas, alates enda eest seismisest tööl kuni uue spordiala proovimiseni. Riskide võtmine aitab arendada enesekindlust ja oskusi, mis tulevad kasuks siis, kui elu kursilt kõrvale kaldub.
- Piirake uudiste lugemist/kuulamist. Kui me oleme millegi pärast stressis, võib olla raske sellest eemal olla, kuid uudiste pidev jälgimine ja kontrollimine võib muuta teid väga murelikuks ja närviliseks. Proovige jälgimisi piirata ja vältige uudiseid haavataval kellaajal, nt. vahetult enne magamaminekut.
- Ärge kurnake ennast asjade pärast, mida te ei saa kontrollida. Kui on teadmatus, kujutavad paljud inimesed ette halvimaid stsenaariume. Proovige väljuda harjumusest mõelda pidevaid negatiivseid mõtteid.
- Kuulake iseenda nõu. Küsige endalt: kui sõber tuleks minu juurde selle murega, mida ma talle ütleksin? Oma olukorra kõrvaltvaatajana ettekujutamine võib sageli pakkuda perspektiivseid ja värskeid ideid.
- Hoolitse enda eest. Ärge laske stressil tervislikke rutiine rikkuda. Püüa korralikult süüa, treenida ja piisavalt magada.
- Otsige tuge neilt, keda usaldate. Paljud inimesed isoleerivad ennast, kui neil on stress või mure. Sotsiaalne tugi on aga väga oluline. Rääkige oma murest perele ja sõpradele.
- Kontrollige seda, mis on võimalik. Keskenduge teie kontrolli all olevatele asjadele, isegi kui need on sama lihtsad asjad nagu iganädalane ostunimekirja tegemine või riiete õhtul valmis seadmine, enne stressirohket tööpäeva.
- Küsi abi. Kui teil on tunne, et te iseseisvalt oma tunnetega toime ei tule, küsige abi spetsialistilt.